WSZYSTKO O..

 wszystko o

Miodzie Pyłku kwiatowym Propolisie Mleczku pszczelim Ziołomiodach
  Słowniczek Kalendarz Wedyjski Rośliny miododajne  



ZIOŁOMIODY


  • Ziołomiody to naturalne produkty pszczele uzyskiwane dzięki zastosowaniu nowoczesnej biotechnologii. Powstają w wyniku połączenia naturalnego produktu spożywczego i apiterapeutyku. Surowcem do ich pozyskania jest pożywka przygotowana z ziół (lub z soków owocowych), która powstaje w wyniku ekstrakcji i jest poddawana pszczołom. Posiada ona drogocenne substancje, które razem zmieszane w odpowiednich proporcjach z syropem cukrowym (wodnym roztworem sacharozy o stężeniu ok. 65%) stanowi cenny surowiec, z którego pszczoły wytwarzają ziołomiód. Pszczoły traktują pożywkę jak nektar, wprowadzają ją do wola i dodając swoich enzymów i hormonów zagęszczają ją do konsystencji naturalnego miodu.


  • Ziołomiody należą do grupy produktów zdrowej żywności, nie są lekiem, ale ich spożywanie wspomaga leczenie wielu schorzeń. Mają też tę ogromną zaletę – charakteryzują się niepowtarzalnym smakiem i aromatem, a możliwości kompozycyjne w przygotowywaniu surowca do wytwarzania ziołomiodów są praktycznie nieograniczone. Zaznacza się duża różnorodność, jeśli chodzi o występowanie roślin o właściwościach leczniczych, jednak nie ze wszystkich pszczoły są w stanie pobrać nektar, a dla mszyc nie stanowią one źródła pokarmu. Rośliny te (np. aloes, pokrzywa, aronia, rumianek pospolity i in.) poddane w całości ekstrakcji (zarówno kwiaty, liście, łodygi, a niekiedy korzenie) pod względem leczniczym dają wyciągi bardziej wartościowe w porównaniu z miodem nektarowym z danej rośliny. Poza ziołami i roślinami leczniczymi w produkcji ziołomiodów zastosowanie mają również ekstrakty i soki pozyskiwane z: 1) warzyw, takich jak: brokuł, cebula, czosnek, marchew, burak, pietruszka, kapusta oraz 2) z owoców roślin leczniczych (malina, czarny bez, jarzębina, agrest, porzeczka, aronia, i in.).


  • Ziołomiody składnikowo są produktem bogatszym od miodów nektarowych i spadziowych, zawierają bowiem substancje czynne pochodzące z ziół, inhibiny, sole mineralne, enzymy oraz liczne witaminy i biopierwiastki. Wykazują pozytywne działanie w profilaktyce wielu schorzeń, m.in., układu krążenia (ziołomiód: aroniowy, głogowy), układu pokarmowego (ziołomiód: aloesowy, miętowy), układu moczowego (ziołomiód pokrzywowy), jamy ustnej (ziołomiód rumiankowy, tymiankowy), w leczeniu zespołu złego wchłaniania u dzieci oraz przy zapaleniu górnych dróg oddechowych (ziołomiód: sosnowy, malinowy). Pozytywne wyniki badań uzyskano także po zastosowaniu ziołomiodów w diecie u pacjentów po zabiegu usunięcia pęcherzyka żółciowego i u osób z wirusowym zapaleniem wątroby. Zostało potwierdzone naukowo, że ziołomiód pokrzywowy zawiera do 70 razy więcej wapnia i do 15 razy więcej żelaza w zestawieniu z miodem wielokwiatowym, i może być polecany w anemii związanej z niedoborem żelaza, zarówno u dzieci jak i dorosłych.


Proces wytwarzania ziołomiodów


Przed przystąpieniem do produkcji ziołomiodów rodzina pszczela musi być wolna od chorób i roztoczy oraz mieć pełny skład biologiczny (obecny czerw, młode pszczoły i sprawne robotnice). Podczas produkcji nie wolno stosować żadnych środków chemicznych, jak również leków do walki z pasożytem Varroa Destruktor. Pasieka powinna znajdować się w terenie czystym ekologicznie (brak przemysłu), dobrze nasłonecznionym, dostatecznie bogatym w pyłek kwiatowy. Pozyskiwanie ziołomiodów może być prowadzone tylko w pasiekach, które spełniają wszystkie wymagania odnośnie właściwych warunków higienicznych zarówno w pasiece, pracowni pszczelarskiej, jak i otoczenia. Pożywkę do produkcji ziołomiodów przygotowuje Przedsiębiorstwo Pszczelarskie „APIPOL-KRAKÓW” Sp. z o. o., co gwarantuje zachowanie wysokich wymagań jakościowych oraz wymogów sanitarnych i technologicznych. Wszystkie procesy związane z przygotowaniem pożywki są ściśle kontrolowane na każdym etapie wytwarzania. Tak przygotowaną pożywkę rozlewa się do odpowiednio oznaczonych beczek posiadających atesty i dopuszczonych do kontaktu z żywnością, które po zaplombowaniu dostarczane są do pasiek rozlokowanych na obszarze Polski. Pszczelarze indywidualni pracujący w Systemie Apipol podają pożywkę pszczołom w okresach bezpożytkowych (gdy brak jest roślin kwitnących a pszczołom grozi głód). Pozyskany, dojrzały ziołomiód odwirowuje się, cedzi przez specjalne sito i przechowuje w chłodnym miejscu. Każda beczka z ziołomiodem posiada metryczkę zawierającą wszystkie informacje wymagane normą. Tak opakowane ziołomiody dostarcza się do Przedsiębiorstwa Pszczelarskiego „APIPOL-KRAKÓW” Sp. z o.o. gdzie dokonywane są szczegółowe badania analityczne.


Opis wybranych ekstraktów


Ekstrakt aloesowy (wyciąg z liści aloesu ALOE SP.) jest silnym środkiem przeczyszczającym. Działa żółciotwórczo, żółciotwórczo, żółciopędnie, pobudza perystaltykę jelit. Sok z liści i miazga liściowa są niekiedy skuteczne w leczeniu ran i oparzeń (m.in. porentgenowskich).


Ekstrakt aroniowy (sok z aronii ARONIA MELANOCARPA) jest przydatny w leczeniu chorób układu krwionośnego i pokarmowego oraz do neutralizacji zgubnego promieniowania radioaktywnego na organizm człowieka. Wyciągi z owoców aronii skutecznie obniżają ciśnienie krwi. Stosuje się je również jako środek zapobiegawczy przy obniżonej krzepliwości krwi.


Ekstrakt głogowy (wyciąg z kwiatu głogu CRATAEGUS MONOGYNA i OXYCANTHA) jest uważany za łagodny preparat nasercowy. Ponieważ nie zawiera glikozydów nasercowych jest preparatem nietoksycznym. Działa rozszerzająco na naczynia wieńcowe zwiększając przepływ krwi; składnikami czynnymi są tu flawonoidy, głównie hiperozyd, a także witeksyna i jej pochodne. Znajduje zastosowanie w leczeniu: chorób serca u ludzi w starszym wieku, w miażdżycy, dusznicy bolesnej i nadciśnieniu.


Ekstrakt pokrzywowy (wyciąg z liści pokrzywy URTICA DIOICA) to surowiec, który wykazuje umiarkowane właściwości moczopędne oraz homeostatyczne. Może być traktowany jako czynnik witaminizujący.


Ekstrakt sosnowy (wyciąg z igliwia sosnowego PINUS SYLVESTRIS) jest używany jako środek wykrztuśny do otrzymywania syropów, a także jako dodatek do kąpieli aromatycznych oraz do destylacji olejku. Stosowany w chorobach górnych dróg oddechowych; ma działanie odkażające, wykrztuśne, bakteriobójcze, moczopędne i żółciopędne.


Ekstrakt tymiankowy (wyciąg z ziela tymianku pospolitego THYMUS VULGARIS). Ziele tymianku dzięki zawartości olejku ze związkami (głównie tymolem) ma właściwości dezynfekujące, wykrztuśne – stąd też często używany jest jako środek przeciwkaszlowy w postaci przetworów galenowych, a także w kokluszu. Wykazuje również pewne działanie spazmolityczne uwarunkowane przez niezidentyfikowane składniki.